Επίσκεψη στο Ολυμπιακό μουσείο

Δημιουργηθηκε στις Δευτέρα, 11 Μαρτίου 2024

Την Δευτέρα 4 Μαρτίου τα 2 τμήματα της Δ' τάξης επισκέφτηκαν το Ολυμπιακό Μουσείο και παρακολούθησαν το πρόγραμμα "Ο Πρωτέας στους Αγώνες". Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα ολυμπιακά και παραολυμπιακά αθλήματα, να ευαισθητοποιήθουν όσον αφορά στα άτομα με αναπηρία παίζοντας goalball (παραολυμπιακό άθλημα για αθλητές με πρόβληματα όρασης) και να δουν μέσα από βίντεο και εκθέματα την εξέλιξη των αγώνων μέσα στους αιώνες.

mouseio olympiako

mouseio olympiako 1

mouseio olympiako 2

mouseio olympiako 3

5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018 - Φωτογραφικό υλικό

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 09 Οκτωβρίου 2018

«5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού- Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018»

- Ας κινηθούμε -

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 09 Οκτωβρίου 2018

9-10-2018 10-21-33 μμ   Με το σύνθημα «Aς κινηθούμε» τιμήθηκε η «5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού- Ευρωπαϊκή ΗμέραΣχολικούΑθλητισμού 2018»

Σ΄ ένα υπέροχο περιβάλλον διεξήχθησαν Αθλητικές δραστηριότητες, έχοντας ως κεντρικό στόχο την ενεργοποίηση των μαθητών με τη συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και την  απόκτηση ενός υγιούς τρόπου  ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασής τους, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα, με τον συνδυασμό ψυχαγωγίας και άσκησης.

Οι αθλητικές δραστηριότητες περιλάμβαναν μεταξύ άλλων αγωνίσματα Στίβου, Χειροσφαίρισης, Πετοσφαίρισης, Ταε Κβο Ντο, Τοξοβολία, Χορό κ.ά.
   Η ιδέα του αθλητικού ιδεώδους αλλά και όλων εκείνων των υγιών συναισθημάτων, με τα οποία είναι αναγκαίο και ωφέλιμο να θωρακίζονται όλοι οι πολίτες, σε μια εποχή η απουσία των οποίων είναι εμφανής, ήταν η βασική μας επιδίωξη.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους

Πατήστε επάνω στην εικόνα για φωτογραφικό υλικό.