Γαλλικά - Γερμανικά εξ αποστάσεως

languages

ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ

Αγαπημένοι μου πειρατές,

Μια και δεν βλεπόμαστε αυτόν τον καιρό στην τάξη, χαίρομαι πάρα πολύ που θα τα λέμε με αυτόν τον τρόπο. Σας στέλνω, λοιπόν, κι από τους διαδικτυακούς αιθέρες, τους πειρατικούς μου χαιρετισμούς.

Αhoi, πειρατές μου !

Από εδώ λοιπόν, σε μια άλλη τάξη, θα κυματοκαλπάζουμε στον κόσμο τον Γερμανικών μέχρι να ξαναβρεθούμε στην τάξη του σχολείου μας.

Μαζί μας, σ αυτό το ταξίδι, θα είναι κάποιες φορές o flipκαι η primadonna. Τους θυμάστε ;

Θα γνωρίσουμε όμως και δυο καινούργιος φίλους από την Γερμανία.esther.

Την Esther και την Socke, που θα μας παρουσιάζουν τις δικές τους περιπέτειες. Φύγαμε, λοιπόν !

AufdiePlätze! - (Στις θέσεις σας )

Fertig ? - ( Έτοιμοι ;)

Los ! - (Εμπρός, πάμε !)