Το σχολείο μας, European Code Week School!

Δημιουργηθηκε στις Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου 2022
Άλλη μία διάκριση για το σχολείο μας!! Βραβεύθηκε με την ετικέτα "Code Week School 2022-24" για τη συνεισφορά του στην προώθηση του προγραμματισμού και της υπολογιστικής σκέψης στους μαθητές μας μέσα από τη διοργάνωση πολυάριθμων εκδηλώσεων προγραμματισμού και κώδικα σε όλες τις τάξεις στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής ????.
Τα τελευταία 5 χρόνια, στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής εβδομάδας κώδικα, που διοργανώνεται κάθε Οκτώβριο, οι μαθητές γνώρισαν βασικές (Α, Β και Γ τάξεις) αλλά και προχωρημένες (Δ, Ε και ΣΤ τάξεις) έννοιες κώδικα μέσα από φιλικά προς αυτούς περιβάλλοντα προγραμματισμού. Η προσπάθεια να καλλιεργήσουμε την αλγοριθμική σκέψη στους μαθητές μας αναγνωρίστηκε με την απονομή αυτής της ετικέτας!
Ευχαριστούμε ???? το Europe Code Week για αυτήν την τιμή και υποσχόμαστε να φανούμε αντάξιοι και τα επόμενα χρόνια!
Σκιαδά Σταυρούλα
Εκπαιδευτικός Πληροφορικής