2η θέση στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό "Λέμε ΟΧΙ στον Διαδικτυακό εκφοβισμό 2022!"

Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 14 Ιουνίου 2022

Για 9η συνεχόμενη χρονιά, ολοκληρώθηκε ο ψηφιακός σχολικός διαγωνισμός «Λέμε ΟΧΙ στον Σχολικό και Διαδικτυακό Εκφοβισμό», με πολυάριθμες συμμετοχές σχολείων και μαθητικών κοινοτήτων. no to bullying

Ο διαγωνισμός αποτελεί προϊόν κοινής πρωτοβουλίας του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας και του British Council, με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Φέτος, ο διαγωνισμός φιλοξένησε 229 συμμετοχές αποτελούμενες από 110 ομάδες σε σύνολο 440 μαθητών της Ε και ΣΤ Δημοτικού και των τριών τάξεων του Γυμνασίου και 119 εικαστικές δημιουργίες αποτελούμενες από μαθητές όλων των τάξεων του Δημοτικού και του γυμνασίου.

Συνολικά, 70 σχολεία από όλη την Ελλάδα αποτύπωσαν τη δική τους οπτική για το πώς αντιλαμβάνονται το φαινόμενο του σχολικού και διαδικτυακού  εκφοβισμού και με ποιο τρόπο θα μπορούσε το φαινόμενο αυτό να πάψει να είναι μέρος της πραγματικότητας μας.

Στην κατηγορία βίντεο/παρουσίαση το 8ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Φιλαδέλφειας κατέκτησε το 2ο βραβείο ενώ θα τιμηθεί ιδιαίτερα για την προσφορά του στην αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού με τη δια ζώσης απονομή των βραβείων σε μαθητές και εκπαιδευτικούς από τον ολυμπιονίκη του χάντμπολ, κο Γ. Χατσατουριάν, που θα επισκεφθεί αύριο το σχολείο μας κατά τη διάρκεια της τελετής βράβευσης.

Η διαδικτυακή εκδήλωση για τις βραβεύσεις των συμμετοχών θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά, την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022 στις 10:30 π.μ.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς!!!

Δείτε παρακάτω το video των μαθητών του ΣΤ2 που διακρίθηκε: