COP 26: Το σχολείο μας υποψήφιο ως ένα από τα 250 σχολεία παγκοσμίως με δράσεις Κλιματικής αλλαγής

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 03 Νοεμβρίου 2021

COP26

Από τις 31 Οκτωβρίου έως τις 12 Νοεμβρίου, ηγέτες από όλο τον κόσμο θα συναντηθούν στη Γλασκώβη του Ηνωμένου Βασιλείου, στο πλαίσιο της συνόδου κορυφής για την κλιματική αλλαγή - COP26. Στη διάσκεψη αυτή των Ηνωμένων Εθνών οι ηγέτες από όλες τις χώρες του κόσμου συμμετέχουν για να συμφωνήσουν πώς να επισπεύσουν τη παγκόσμια δράση για να βρεθεί λύση στην κλιματική κρίση.

Εκδηλώσεις, σεμινάρια και ημερίδες θα πραγματοποιούνται παράλληλα από ΜΚΟ, πανεπιστήμια και σχολεία ενώ την Πέμπτη 4 Νοεμβρίου στις 18:30 θα ανακοινωθούν από τον Daniel Russell και την Nandi Bushell τα 250 σχολεία που παγκοσμίως θα διακριθούν για τις δράσεις τους κατά της Κλιματικής Αλλαγής (Climate Action Schools of Excellence). Ταυτόχρονα ο Πρίγκηπας Ουίλιαμ, Δούκας του Κέιμπριτζ, θα αναφερθεί στο έργο των εκπαιδευτικών και των μαθητών των διακριθέντων σχολείων, επαινώντας τους για τις δράσεις τους.

Το σχολείο μας συμμετέχει ως υποψήφιο ανάμεσα σε χιλιάδες άλλα σχολεία από όλο τον κόσμο, έχοντας καταθέσει τις περιβαλλοντικές δράσεις των μαθητών και εκπαιδευτικών τα τελευταία 3 χρόνια ως πρεσβευτές των 17 Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης. Μπορείτε να παρακολούθησετε διαδικτυακά την εκδήλωση βράβευσης και να μας στηρίξετε, κλείνοντας δωρεάν θέση στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ευχόμαστε το σχολείο μας να είναι ένα από τα 250 σχολεία που θα διακριθούν παγκοσμίως!

Εκ της Διευθύνσεως