Επείγουσα Ανακοίνωση-Λήξη σχολικού έτους 2019-20

Δημιουργηθηκε στις Δευτέρα, 22 Ιουνίου 2020

logoΑγαπητοί γονείς, μια σχολική χρονιά έφθασε στο τέλος της.

Δυστυχώς φέτος, ο αόρατος εχθρός, έχει αλλάξει πολλά από τις συνήθειες που γνωρίζαμε μέχρι τώρα. Μια τέτοια ήταν και η τελετή λήξης που πραγματοποιούσε το κάθε σχολείο και ήταν μια γιορτή χαράς για όλους μας. Όπως καταλαβαίνει κανείς, δε μπορεί να συμβεί φέτος. Θα θέλαμε κι εμείς, όπως κι εσείς, να καμαρώσουμε τα παιδιά σας/μας από κοντά αλλά λυπούμαστε που δε θα γίνει. Τα πρωτόκολλα ασφαλείας είναι πολύ αυστηρά και όπως ήδη έχετε διαπιστώσει οι βαθμοί του Β΄τριμήνου δόθηκαν προσωπικά σε κάθε μαθητή χωρίς τη φυσική σας παρουσία. Με βάση την εγκύκλιο του Υπουργείου, η επίδοση της βαθμολογίας του γ’ τριμήνου, καθώς και των τίτλων προόδου ή των τίτλων σπουδών των μαθητών/τριών θα γίνει στους γονείς/κηδεμόνες την ημέρα λήξης των μαθημάτων είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με σάρωση των πρωτοτύπων, ύστερα από γραπτή συναίνεση των γονέων/κηδεμόνων, είτε σε κλειστό και σφραγισμένο φάκελο στην τσάντα του κάθε μαθητή/τριας, χωρίς να απαιτείται η φυσική παρουσία γονέων & κηδεμόνων στο σχολείο.Σύμφωνα με τα παραπάνω σε περίπτωση που επιθυμείτε να σας αποσταλεί ηλεκτρονικά η βαθμολογία παρακαλώ να υποβληθεί το αίτημά σας στο email του σχολείου:    Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Την Παρασκευή 26 Ιουνίου 2020 οι μαθητές των Α,Β,Γ,Δ και Ε τάξεων θα προσέλθουν σύμφωνα με τον παρακάτω προγραμματισμό.Τη μέρα αυτή δε γίνεται ενημέρωση γονέων.

Με ώρα προσέλευσης 09:30πμ έως 10:30πμ οι μαθητές της 2ης Υποομάδας δηλαδή οι μαθητές που ήταν προγραμματισμένο να έρθουν αυτή την εβδομάδα Δευτέρα,Τετάρτη Παρασκευή. Μόνο οι μαθητές θα εισέρχονται στο σχολείο και οι γονείς θα περιμένουν για την παραλαβή τους. Εκπαιδευτικοί θα έχουν αναλάβει τον έλεγχο της εισόδου και εξόδου των μαθητών για την ασφάλειά τους.

Με ώρα προσέλευσης 10:30πμ έως 11:30πμ οι μαθητές της 1ης Υποομάδας δηλαδή οι μαθητές που ήταν προγραμματισμένο να έρθουν Τρίτη Πέμπτη για αυτήν την εβδομάδα. Μόνο οι μαθητές θα εισέρχονται στο σχολείο και οι γονείς θα περιμένουν για την παραλαβή τους. Εκπαιδευτικοί θα έχουν αναλάβει τον έλεγχο της εισόδου και εξόδου των μαθητών για την ασφάλειά τους.

Όσον αφορά την ΣΤ΄ τάξη μετά την απόφαση του Υπουργείου να επιτρέψει τις εκδηλώσεις λήξης του σχολικού έτους 2019-2020, υπό την προϋπόθεση να γίνουν σε ανοικτό χώρο και με λήψη όλων των απαραίτητων υγειονομικών μέτρων για αποφυγή μετάδοσης του ιού Covid 19, ο Σύλλογος διδασκόντων του σχολείου ομόφωνα αποφάσισε να δοθούν οι τίτλοι σπουδών των μαθητών την Παρασκευή το πρωί   στις 08:30πμ. Ο αποχαιρετισμός των μαθητών, η παράδοση των τίτλων σπουδών και οι χοροί θα γίνουν στο προαύλιο του σχολείου όπου δύναται να την παρακολουθήσουν και οι γονείς με την προϋπόθεση ότι κάθε μαθητής θα συνοδεύεται από δύο το πολύ άτομα και την τήρηση των κανόνων προστασίας από τον covid 19.