Πρόγραμμα Διανομής Φρούτων, Λαχανικών και Γάλακτος

Δημιουργηθηκε στις Τετάρτη, 29 Μαΐου 2019

φρουτα λαχανικα    Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών δράσεων του Ευρωπαϊκού Σχολικού Προγράμματος Διανομής Φρούτων, Λαχανικών και Γάλακτος σχολικού έτους 2018-2019 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο σχολείο μας κύκλος εκπαιδευτικών δράσεων και πιο συγκεκριμένα:

α. Επίδειξη μαγειρικής δια ζώσης , όπου θα παρουσιάστηκαν   συνταγές παρασκευής γευμάτων για παιδιά και

β. διαλέξεις για μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς από ειδικούς διαιτολόγους-διατροφολόγους

Οι εν λόγω εκπαιδευτικές δράσεις, που έχουν στόχο την ενίσχυση των θετικών στάσεων των μαθητών/τριών ως προς τις διατροφικές τους συνήθειες, την προώθηση της υγιεινής διατροφής και την καταπολέμηση της παχυσαρκίας, αποτελούν αναπόσπαστο μέρος του Προγράμματος και συμβάλλουν καθοριστικά στην επίτευξη των στόχων του.