Ολοήμερο πρόγραμμα 2019-20-Εγγραφές

Δημιουργηθηκε στις Δευτέρα, 20 Μαΐου 2019

logo σχολείου 1ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Γνωστοποιούμε στους ενδιαφερομένους γονείς, ότι οι εγγραφές μαθητών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα του Σχολείου μας αρχίζουν από σήμερα και τελειώνουν στις 11 Ιουνίου 2019.

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα για το σχολικό έτος2019-2020, δύνανται να εγγραφούν:

α) οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα και κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί.

β) οι μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως, πολύτεκνοι/ τρίτεκνοι / μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς με χρόνιες παθήσεις/ ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένοι).

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Όσοι γονείς επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα ,έως τις 11-6-2019 θα πρέπει να καταθέσουν στο σχολείο τα εξής:

Α. Έντυπο «ΑΙΤΗΣΗ –ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ

Β.ΒΕΒΑΙΩΣΗ για την εργασιακή κατάσταση και των δύο γονέων (βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας κ.τ.λ.).

ΦΟΙΤΗΣΗ

Η αποχώρηση των μαθητών από το Ολοήμερο Πρόγραμμα θα γίνεται στις 15.00 ή στις 16.00 (εφόσον συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός μαθητών) Το ωράριο λειτουργίας και η υποχρεωτικότητα της φοίτησης, τηρούνται καθ ́ όλο το διδακτικό έτος.

ΔΙΑΚΟΠΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

Η φοίτηση των μαθητών του ολοήμερου προγράμματος διακόπτεται όταν ο μαθητής συμπληρώσει 15 συνεχόμενες απουσίες οι οποίες δε δικαιολογούνται από ιατρική γνωμάτευση, όταν ο γονέας ή κηδεμόνας του ζητήσει την διακοπή της φοίτησης με γραπτή αίτησή του ή όταν ο γονέας ή κηδεμόνας δεν επικαιροποιήσει την εγγραφή του μαθητή κατά το 2ο 15νθήμερο του Νοεμβρίου και το 1ο 15νθημερο του Φεβρουαρίου.

Στη φάση του προγραμματισμού και συγκρότησης του/των τμήματος/τμημάτων ολοήμερου, οι Δ/ντές των σχολείων σε συνεργασία με τον οικείο Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, λαμβάνουν υπόψη κατά προτεραιότητα τη φοίτηση των μαθητών των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς.

Από τη Δ/νση του Σχολείου