Έξυπνοι στον ήλιο αλλά με ασφάλεια! Εκπαιδευτικό πρόγραμμα από τη 2η ΤΟΜΥ Νέας Φιλαδέλφειας

Δημιουργηθηκε στις Σάββατο, 18 Μαΐου 2019

sun1afisa      Σήμερα στο σχολείο μας οι μαθητές όλων των τάξεων παρακολούθησαν ένα διαφορετικό μάθημα….. ένα μάθημα που αφορούσε την πρόληψη και την προστασία τους από την ηλιακή ακτινοβολία.  Το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας που υλοποιήθηκε σε συνεργασία με τη 2η ΤΟΜΥ Νέας Φιλαδέλφειας και τις κες Παπαδοπούλου Αγγελική επισκέπτρια Υγείας και Γαβρίλη Αγάθη Νοσηλεύτρια, είχε σκοπό την ενημέρωση, εκπαίδευση και ευαισθητοποίηση των μαθητών του σχολείου μας σχετικά με τις βλάβες που δημιουργούνται στο δέρμα μας από την υπερβολική έκθεση στον ήλιο. Με βιωματικό–διαδραστικό τρόπο έγιναν ερωτήσεις και ακολούθησε συζήτηση πάνω σε θέματα προστασίας του δέρματος από την ηλιακή ακτινοβολία.

Η συζήτηση βοήθησε όλους τους μαθητές του σχολείου στην καλύτερη κατανόηση των βλαβών που προκαλεί αθροιστικά στο σώμα του η υπερβολική έκθεση στον ήλιο καθώς και για τους τρόπους πρόληψης και αποφυγής τους.

Ευχαριστούμε θερμά τη 2η ΤΟΜΥ Νέας Φιλαδέλφειας για την εξαιρετική οργάνωση, παρουσίαση και υλοποίηση του προγράμματος.

Από τα επισυναπτόμενα αρχεία: «Η κουκουβάγια που αγαπούσε τον ήλιο» από την εκστρατεία «Έξυπνοι Στον Ήλιο»  θα βρείτε συστάσεις για τα παιδιά της Α’, B’ και Γ’ τάξης του Δημοτικού και «Ο Φήλιος μαθαίνει για τον ήλιο» από την εκστρατεία «Έξυπνοι Στον Ήλιο» θα βρείτε συστάσεις για τα παιδιά της Δ’, Ε’ & ΣΤ’ τάξης Δημοτικού

Για την Α΄,Β΄και Γ΄τάξη πατήστε εδώ                                                    Για την Δ΄Ε΄και ΣΤ΄τάξη πατήστε εδώ

abgilios                                                                      destilios